Yanyana tanışma Atölyesindeydik

YANYANA TANIŞMA ATÖLYESİNDEYDİK

Rumvader’in yeni Avrupa Birliği projesinin üniversite öğrencilerine yönelik etkinlikler ayağında, “Tanıtma değil Tanışma” atölyesini birlikte gerçekleştirdik. Atölye modülünü DeM olarak geliştirdik. Moda Rum Kültür Derneği atölyeye ev sahipliği yaptı. DeM Medipol ve DeM Marmara öğrencileri ile azınlık toplumundan gençler bir araya geldiler. Tanışma ve kaynaşma aktivitelerinin ardından hak temelli pozitif farkındalık oturumlarına geçildi.

Ardından azınlık toplumlarına mensup katılımcılar yuvarlak masa oturumlarında akranlarından gelen soruları yanıtladı. Süryani masasında dini temalı sohbetler ağırlık kazanırken, Yahudi masasında ilk kez bir Yahudi ile karşılaştığını söyleyen gençler vardı. Dil, yemekler, nefret söylemi, karma evlililer, askerde karşılaşılan olaylar, nüfus hareketliliği gibi pek çok ve farklı konu masa üzerindeydi.

DeM Gençlik, Yanyana proje ekibiyle yeni farkındalık atölyeleri düzenlemek için çalışma grubu kurdu. Sosyal medyada mini videolar hazırlanması için fikirler geliştirildi. Önümüzdeki günlerde kültür akşamları organize edilecek.
Katılımcılar aile fotoğrafı ile sonlanan atölye gününde kısa sürede yeni arkadaşlar kazanmanın mutluluğunu da ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.