DeM Gençlik Gönüllümüzün İspanya’daki ‘Avrupa Gönüllü Hizmeti’ Deneyimi

Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir?  ”Kısaca AGH, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.”

Sezgi SEZGİN, 2016 yılında kurulan DeM Medipol’ün kurucu üyesi, 2016-2017/2017-2018 eğitim-öğretim yıllarının yönetim kurulu başkanıdır. DeM Gençlik gönüllüsü olan Sezgi, 05.07.2017-06.08.2017 tarihleri arasında Malaga/İspanya’ da  Deneyimsel Eğitim Merkezi’nin aracılığıyla Avrupa Gönüllü Hizmeti gerçekleştirdi.

Sezgi, birçok konuyu içerisinde barındıran Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) faaliyetlerinden hedef kitlesi çocuklar olan çocuklara İngilizce öğreten çocuklarla zaman geçirmesine imkan sağlayan ve bazı ihtiyaç sahibi ülkelere yardım gönderen bir kuruluşta çalışma fırsatı yakaladı.

Haftanın üç günü bir okulun yaz kampında yaş grubu 6-13 olan çocuklarla çeşitli oyunlar oynayıp dans edip iletişim kurma yollarını keşfettiler. AGH sonrası görüşlerini belirten gönüllümüz, ‘Benim için inanılmaz bir deneyim oldu. Onların İngilizce konuşma çabası benim İspanyolca öğrenme çabamla birleşince orada da söylendiği gibi -Spanglish- adlı bir dili ortaya çıkarıyor.’ diyerek bizlere hislerini anlattı.

Haftanın diğer iki günü ise yardım toplayan bir kuruluşun deposunda çalışarak çok farklı insanlarla tanışan gönüllümüz, onların hayat hikayelerini dinlemenin çok özel olduğunu özellikle oradaki özel insanların kendisinin İspanyol Kültürü’ne adaptasyonunu hızlandırdığından bahsetti.

Hafta sonlarında Malaga’yı bol bol gezen gönüllümüz tarihi yapıların, müzelerin, denizin, kum ve güneşin tadını çıkarttığını belirtti. Malaga’nın yanı sıra Granada’ya giden Sezgi tarih kokan güzelliklerden çok etkilendiğini  de dile getirdi. 

Sezgi’nin bu deneyimini bir de onun cümlelerinden incelemek isterseniz aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmetimin ilk günlerinde Türkiye’den uzak olmak, yepyeni bir alanda çalışmanın sorumluluğu ve tabi sağlık sorunları yaşamamdan kaynaklanan durumlar bana zorluklar yaşattı. Fakat bu süreci ev arkadaşlarımla çok iyi anlaşmam, birlikte planlar yapmamız, bana her konuda destek olmaları, iş arkadaşlarımın sonsuz anlayışları ardından bulunduğum yere adapte oldum ve her şey benim için bir masala dönüştü.

 Gönüllü hizmeti verdiğim yerlerden edindiğim deneyimlerin yanı sıra başka bir ülkede yaşamak orada bambaşka bir dili öğrenmeye çalışmak ve farklı kültürlerden insanlarla tanışıp arkadaş olmak benim kişisel gelişimime çok büyük katkı sağladı.

 Dört haftanın sonunda onlardan ayrılmak gerçekten zor oldu. Fakat burada edindiğim deneyimler benim için yepyeni başlangıçların da sebebi oldu. Örneğin bir aylık İspanyolca kursuma Türkiye’de devam edeceğim. Kesinlikle herkesin deneyimlemesi gereken pişman olunmayacak harika bir fırsat!

Yorumlar kapalı.