DeM Gençlik İşaret Dili Atölyeleri

DeM Marmara, kurulduğu günden beri ‘farkındalık için engellerle mücadele’ olarak adlandırdığı hareket içerisinde yer alıyor. Bu hareket kapsamında, yaşadıkları zorluklar için toplumun farkındalığına ihtiyaç duyan gruplarla çalışmalar yürütüyordu. DeM Medipol’ün de kurulmasıyla birlikte DeM Gençlik gönüllülerimiz bu alanda birçok etkinlik ve atölyeler geliştirip uygulamaya başladı.

Bu etkinliklerden ilki, sayısı dünyada 360 milyondan fazla Türkiye’de ise yaklaşık 2.2 milyon olan işitme engelli bireyler için gerçekleştirildi.

 ‘Hemdem’ , dilimize Farsça’dan geçen yakın arkadaş, samimi dost anlamına gelen bir kelimedir. Birlikte manasındaki -hem- kelimesiyle nefes manasındaki -dem- kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

”hemDeMce” DeM Gençliğin, işitme engeli olan bireyler ve o bireylerle iletişim halinde olan veya olmak isteyen herkesi kapsayan bir hareketidir. HemDeMce isimli bir instagram sayfası aracılığıyla, hazırlanan videolar birçok insana ulaşmaktadır.

hemDeMce İnstagram linki:

https://www.instagram.com/hemdemcee/

DeM Gençlik, Sosyal medya hesabının yanı sıra Deneyimsel Eğitim Merkezi’nde belirli aralıklarla işaret dili eğitimi alıp tekrarlar yaparak bu eğitimi pratikle öğrenmeye dönüştürüyorlar. İşaret Dili Atölyeleri günlük hayattan birçok konu barındırdığı için gençlerimizin bilgilerini uygulanabilir kılıyor.

2017-2018 Eğitim öğretim yılı boyunca her hafta düzenlenen İşaret Dili Atölyeleri yeni dönemde de hızla devam edecek.

Yorumlar kapalı.